Úvodní stránka

Závěsné konzolové lešení FOX na Stavovském divadle

Autor:Jan Strakoš Datum:1.5.2014

Závěsné konzolové lešení FOX na Stavovském divadle

S příchodem jarního počasí začala i hlavní stavební sezóna . Také závěsné lešení FOX dostává v tomto období spoustu zajímavých zakázek. V současné době jedna z nejzajímavějších akcí na tento typ lešení je jistě realizace lešení FOX na Stavovském divadle v samém srdci Prahy .
Již v roce 2013 byla realizována malá část tohoto lešení, ale letos s příchodem května přišla na řadu hlavní realizační část a pokračovat se bude také v roce 2015.
Závěsné konzolové lešení FOX bylo pro tuto stavbu vybráno hned z několika důležitých důvodů. Hlavním požadavkem bylo, že se nesmí stavět lešení od paty budovy, lešení nesmělo zabírat žádné prostranství pod stavbou, což splňuje lešení FOX , jelikož budova Stavovského divadla je velmi atraktivní pro návštěvníky Prahy. S tím je také spojena i vlastní bezpečnost. Na toto konzolové lešení se samozřejmě tudíž v žádném případě nedostanou nepovolané osoby . Nemalou váhu, zvláště v současné době, kdy je velký tlak na finance, je i poměrně citlivá úspora financí s tímto konzolovým lešením.
Závěsné konzolové lešení
Závěsné konzolové lešení je stavebnicové lešení určené pro lehké montážní a údržbářské práce na střechách a věžích. Dále nachází uplatnění při instalaci reklam, montáži podbití, údržbě okapů, stavbách a opravách komínů a v řadě dalších aplikací, kde je kladen důraz na co nejmenší náklady při zachování maximální užitné hodnoty lešení. Základem je trojúhelníková konzole , která spolu s dalšími do sebe zasunutými prvky tvoří mimořádně variabilní nosný prvek lešení. Se systémem variabilního konzolového lešení lze vyřešit jakýkoliv komplikovaný prvek střechy a římsy. Součástí systému jsou kotevní prvky v několika různých variantách, které umožňují kotvení do jakéhokoliv materiálu a spojovací prvky, podlahy a zábradlí. Využívá se zda také geotextílie a síťovina proti propadu materiálu.
Vlastní montáž konzolového lešení FOX
V letošní již druhé etapě stavby konzolového lešení bylo lešení rozděleno na dvě části. Jedna část byla pokračováním z předešlého roku, kde již k postavenému lešení FOX se dostavovala další část v délce cca 25bm. Na druhé části – opačné straně budovy se taktéž postavilo
cca 25 bm. Montáž se prováděla jak z lan – výškoví pracovníci , tak také z vysokozdvižné plošiny a to z důvodu , že přesah římsy byl místy větší jak 90 cm a tudíž výškoví pracovníci by nedošáhli z lana ke kotvícímu bodu .Na kotvení lešení pro tyto etapy byly použity chemické kotvy , které se odzkoušely tahoměrem na 1,2t v tahu . Vždy si musíme být 100% jistí, že dané kotvy perfektně drží v daném materiálu, zvláště, kde zdivo , tak jak tady na této stavbě je jak z plných cihel tak i z kamene . Do takto připravených kotev byly osazeny vlastní konzoly – roztažené na maximum tj.1,5 m a zajištěné pojistným řetězem , pro případ nečekaného přetížení ze strany stavby. Na takto připravené konzoly se pokládala podlaha z fošen . Zábradlí oproti standartu bylo navýšeno na 2m , pro případ že by došlo k nečekanému odskočení nějakého materiálu na střeše. Zde musí být jistota , že opravdu dolů nic nespadne! Pohyb lidí pod stavbou je zde opravdu velký. Ke zvýšení bezpečnosti je celé lešení „zabaleno „ do geotextílie a síťoviny .
Pod takto postaveným konzolovým lešením nemusí být zábor veřejného prostranství a zároveň je splněn požadavek na maximální bezpečnost jak na stavbě tak i pod ní .
Jan Strakoš
Coleman S.I. a.s.

+420 737 263 915
info[at]leseni-fox.cz
Powered by Programia