Úvodní stránka

Rekonstrukce Kolovratského paláce

Autor:Jan Strakoš Datum:13.9.2004

Rekonstrukce Kolovratského paláce


Historická budova Kolovratský palác po dlouhých letech dostane nový a slušivý kabát. Tento historický objekt nacházející se přímo pod Pražským Hradem byl vybudován na konci 18.století známým šlechtickým rodem Černínů. Své současné jméno dostal o něco později, kdy tento barokní palác převzal rod Kolovratů. Za první republiky tuto historickou budovu koupil Český stát, kde sídlila ministerská rada. V naší novodobé porevoluční době v této budově sídlilo ministerstvo kultury a nejnověji Senát.

Za svou dlouholetou historii tento cenný památkový objekt neprodělal žádnou rozsáhlou rekonstrukci. Jeho přestavbou má skončit kompletní rekonstrukce sídla horní komory.

Naším úkolem v této rozsáhlé rekonstrukci je zabezpečit pohyb pracovníků provádějících tesařské, klempířské, pokrývačské práce, bez omezení provozu na přilehlém chodníku a jednosměrné komunikaci. Pro tento účel se nejlépe hodilo naše závěsné konzolové lešení FOX. Samotná stavba lešení se prováděla na jednotlivé etapy, které byly závislé na provádění střešních prací. První etapa výstavby lešení začala z čela budovy nad komunikací a končila návazností na již postavené lešení, které slouží k vytahování materiálu na střechu.Pro tuto etapu byl samozřejmě proveden provizorní zábor, který byl jen po čas montáže lešení. Po skončení montáže bylo lešení dostatečně obaleno geotextílií a síťovinou proti propadu. Další etapa se prováděla z nádvoří, kde probíhají výkopové práce. Třetí a zatím poslední etapa se stavěla z boku budovy. Při všech těchto stavbách se používalo chemické kotvení. Výškoví pracovníci, kteří toto chemické kotvení prováděli měli po celou dobu montáže- vrtání menší problém se zdivem. Poctiví pracanti v 18.století totiž používali na zdění kámen opuku. Jistě nemusím moc připomínat, že vrtání do tohoto materiálu není zrovna příjemné a zvlášť do hloubky 30cm. Ale i přes tyto menší problémy se podařilo zdárně chemické kotvy usadit a vyzkoušet. Pak už nebránilo nic aby se do takto připravených chemických kotev usadilo lešení FOX.

Na závěr mohu snad jen popřát brzké dokončení Kolovratského paláce a zdar práci politikům v této části Senátu.
 
 
 
   
 

+420 737 263 915
info[at]leseni-fox.cz
Powered by Programia